Pricing and Costs of Ice Cream Equipment and Supplies

Business.com / Industry / Last Modified: February 22, 2017

Whether you're opening an ice cream shop or planning on adding ice cream treats to your current food business, you'll need to ...

Whether you're opening an ice cream shop or planning on adding ice cream treats to your current food business, you'll need to map out what ice cream equipment and supplies will cost you. Pricing and costs of ice cream equipment and supplies are fairly consistent throughout the United States, so no matter where you live, local and online research will greatly help you plan.

When it comes to ice cream shop equipment and ice cream supply, there are three main expenses you will encounter, aside from actually purchasing ice cream. When shopping for equipment, consider the pros and cons of buying new (for example, warranties, repair services, availability, efficiency) and used (like lower initial costs). When buying supplies, try to find a company that can provide you with all your needs so you avoid additional time and costs shopping with several distributors. Now consider the following:

1. Do you need commercial ice cream machines, for either soft or hard ice cream?

2. Do you require ice cream shop supplies, like display cases?

3. How much will disposable ice cream supplies run?

Price commercial ice cream makers and serving machines

There are a great variety of ice cream machines--some that make ice cream and other iced treats, and others that only serve them. Generally, you can expect to pay $8,600 to $10,000 for a new countertop machine serving or making one flavor of soft serve ice cream, and $19,000 to $21,000 for a larger floor model for more than one flavor. A countertop hard ice cream server usually runs about $9,000 to $10,000. Used ice cream equipment varies widely in price but are usually about half the cost.

Check out ice cream parlor equipment, like display cases

A large stainless steel and glass display case for ice cream, about 46 inches by 66 inches, runs about $18,000 to $20,000 on up. A similar used display case run around $5,000 to $8,000. A small display case, designed for selling pre-packaged ice cream products, runs about $400 to $600 used and $1,100 to $1,800 new.

Seek ice cream suppliers for disposable needs

Small, miscellaneous supplies will occupy much of your ongoing costs of running a business serving ice cream. Tasting spoons run about $25 to $30 wholesale for about 3,000. A pack of 800 sugar cones run about $60 to $70, while waffle cones are around $40 to $50 for about 200.

  • Whether you buy your commercial ice cream machines new or used, be sure to ask for specific details about warranties and repair services. A machine that costs a bit more but offers a better warranty or free parts or repair services will always be a better deal.

Login to Business.com

Login with Your Account
Forgot Password?
New to Business.com? Join for Free

Join Business.com

Sign Up with Your Social Account
Create an Account
Sign In

Use of this website constitutes acceptance of the Terms of Use, Community Guidelines, and Privacy Policy.

Reset Your Password

Enter your email address and we'll send you an email with a link to reset your password.

Cancel